Mózg to bez wątpienia najważniejszy organ w naszym ciele. Dzięki sprawnej pracy mózgu możemy się rozwijać, spełniać swoje marzenia i realizować plany. Podczas intensywnej pracy umysłowej, na studiach lub w pracy – często chcemy, aby nasz umysł działał na najwyższych obrotach. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawić pamięć i koncentrację – skuteczny trening mózgu, odpowiednia dieta i stosowanie dobrych suplementów sprawi, że zapomnisz o problemach z pamięcią.
Jak poprawić pamięć? Przez dietę!
Odpowiedź na pytanie jak poprawić pamięć znajdziemy w kuchni. Zdrowa dieta jest podstawą zdrowia całego organizmu. Prawidłowe odżywianie jest bardzo korzystne dla naszego mózgu. Wraz z pożywieniem dostarczamy wszystkich niezbędnych mikroelementów, witamin i substancji, które utrzymują nas w dobrym zdrowiu i kondycji. Kluczowe są produkty, które wpływają na poprawę pamięci i wspomagają funkcjonowanie mózgu. Należą do nich:
- Orzechy włoskie – zawierają korzystne dla naszego mózgu tłuszcze nienasycone, a także magnez, żelazo i cynk.
- Łosoś – zawiera on kwasy tłuszczowe omega-3. Wspomagają one funkcjonowanie i rozwój mózgu.
- Jajka – między innymi zawierają kwas foliowy, który pobudza wzrost komórek nerwowych.
- Brokuły – zawierają antyoksydanty, które przyczyniają się do zwalczania wolnych rodników.
- Zielone warzywa liściaste – zawierają antyoksydanty i niezbędne witaminy dla pracy całego organizmu.
- Awokado – zawiera witaminy z grupy B – które są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników.
- Gorzka czekolada
- Nasiona dyni – tak samo, jak orzechy włoskie zawierają tłuszcze nienasycone. To właśnie one chronią neurony i przyśpieszają przewodzenie impulsów.
- Jagody i wiśnie — zawierają związki, które niszczą wolne rodniki. Dzięki temu zabezpieczają komórki mózgu przed uszkodzeniem.
Jak poprawić pamięć? Sięgnij po suplementy!
Czasem w naszej codziennej diecie brakuje składników odżywczych. Dlatego wtedy warto wspomagać się suplementami. Szczególnie takimi, które zawierają substancje takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B i magnez. Poprawiają one funkcjonowanie mózgu, ale są często trudne do pozyskania jedynie z jedzenia.
Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić pamięć w szybki i efektywny sposób, sięgnij po tak zwane boostery mózgu. Są to substancje nootropowe – naturalne lub syntetyczne, które poprawiają pamięć i zdolność uczenia się.
Lwia Grzywa
Jedynym ze źródeł substancji nootropowych jest Grzyb Lion’s Mane znany także jako Lwia Grzywa. Zawiera on substancję – neurotrofinę, która jest niezbędna do wzrostu i rozwoju neuronów. Lwia Grzywa już od lat spożywana jest w Japoni i Chinach. Wpływa również korzystnie na żołądek i śledzionę.
Ginkgo Biloba
To inna nazwa miłorzębu japońskiego. Jego liście zawierają ogromną ilość substancji prozdrowotnych takich jak kwercetyna, ramonza czy ginkgolidy. Suplementy diety z Ginkgo Biloba wpływają pozytywnie na funkcjonowanie mózgu. Poprawiają działanie umysłu i wzmacniają pamięć. Dodatkowo wpływają pozytywnie na nastrój i regulują krążenie krwi.
Cat’s Claw
To wyjątkowe, peruwiańskie zioło zawiera wiele aktywnych związków takich jak: alkaloidy oksyindolowe, titerpeny, kwasy, katechiny i glikozydy. Koci pazur wspomaga układ odpornościowy, a także ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne i stymulujące układ immunologiczny. Dlatego warto go stosować, aby ogólnie polepszyć kondycję zdrowotną mózgu i organizmu.
Jak poprawić pamięć i koncentrację? Nie zapominaj o codziennym treningu mózgu!
Podobnie jak regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, tak regularne ćwiczenia mózgu usprawniają pamięć. Dzięki odpowiedniemu treningowi nasz mózg zachowa sprawność, a my będziemy lepiej zapamiętywali i łatwiej koncentrowali się na danym zagadnieniu.
Najlepsze ćwiczenia, które poprawią działanie Twojego umysłu to:
- Rozwiązywanie łamigłówek
- Uczenie się nowych słówek
- Pisanie ręcznie
- Wykonywanie codziennych czynności niedominującą ręką
- Granie w skojarzenia
- Czytanie książek
Teraz już wiesz jak poprawić pamięć i koncentrację. Ćwicz swój umysł codziennie, stosując ulubione techniki – czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki lub ucz się języków obcych. Trenując umysł, zmniejszysz ryzyko zachorowania na Alzheimera czy demencji starczej. Trening mózgu w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomoże Ci zachować dobrą pamięć na długie lata.
tagi: jak poprawić pamięć, pamięć na długie lata, jak poprawić pamięć i koncentrację, suplementy na pamięć, dieta na pamięć
1 thoughts on “Dieta, suplementy czy trening mózgu, czyli jak poprawić pamięć i koncentrację?”