Zespół jelita drażliwego to choroba, której podłoże nie jest do końca znane. IBS zaliczane jest więc do chorób idiopatycznych. Niestety w krajach wysokorozwiniętych diagnozuje się coraz więcej przypadków – szacunkowo na zespół jelita drażliwego cierpi nawet 20% osób. Częściej chorobę tę wykrywa się u kobiet, jednak może to wynikać z częstszego poddawania się badaniom. Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego i na czym polega leczenie IBS?
Zespół jelita drażliwego – objawy i trzy postaci IBS
Zespół jelita drażliwego objawia się bólem brzucha, który najczęściej występuje po lewej stronie podbrzusza. Bóle są silne, skurczowe i towarzyszą im biegunki lub zaparcia i wzdęcia. Wyróżnia się trzy postaci zespołu jelita drażliwego:
- IBS z przewagą zaparć
- IBS z przewagą biegunki
- postać mieszaną IBS
Głównym objawom zespołu jelita drażliwego mogą towarzyszyć wymioty, uczucie pełności, pieczenie w nadbrzuszu, obecność śluzu w stolcu, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia, niepokoju.
Przyczyny jelita drażliwego
Do przyczyn jelita drażliwego możemy zaliczyć niewłaściwą dietę, szczególnie ciężkostrawną i ubogą w błonnik, przebyte infekcje układu pokarmowego, czynniki genetyczne, chroniczny stres i depresja. Szczególnie czynniki psychologiczne są coraz częściej rozpatrywane, jako podstawowe przyczyny IBS.
Zespół jelita drażliwego jest dość trudny do wykrycia. Aby zdiagnozować IBS lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem i pozostawać z nim w stałym kontakcie. Konieczne jest także przeprowadzenie szczegółowych badań, które wykluczą inne choroby, między innymi nowotwory, chorobę Leśniowskiego-Crohna, alergie i nietolerancje pokarmowe, celiakię, porfirię, przepuklinę, chorobę wrzodową, kamicę żółciową, zapalenie wyrostka robaczkowego i inne.
Leczenie zespołu jelita wrażliwego
U każdego pacjenta leczenie IBS może się różnić, ponieważ przebieg leczenia dostosowany powinien być do leczenia przebiegu choroby i objawów. Głównym sposobem leczenia zespołu jelita drażliwego jest stosowanie dedykowanej diety, którą ułożyć powinien dietetyk kliniczny. Dieta ta różni się u osób z różnymi postaciami IBS, jednak do głównych jej założeń zaliczamy lekkostrawność, ograniczenie tłustych potraw, ograniczenie węglowodanów prostych, eliminacja fruktozy, zwiększenie błonnika i picie dużej ilości wody.
Ponadto objawy zespołu jelita drażliwego łagodzi regularna i umiarkowana aktywność fizyczna oraz picie ziół:
- przy zaparciach i wzdęciach – mięta, rumianek, koper włoski, imbir
- przy bólach – melisa, kozłek lekarski, chmiel zwyczajny
- Caricol, czyli mus z papai, który polecany jest w każdej postaci IBS
Coraz większą uwagę przywiązuje się do kontrolowania stanu emocjonalnego pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Zdarza się, że leczenie IBS polega w dużej mierze na stosowaniu środków antydepresyjnych. Oprócz ziół niekiedy konieczne jest zażywanie leków rozkurczowych, przeciwbiegunkowych, przeciw zaparciom lub antybiotyków jelitowych. Farmakoterapię stosuje się przede wszystkim na początku leczenia – po zmianie diety i trybu życia zażywanie leków najczęściej nie jest konieczne. Należy jednak pamiętać, że zespołu jelita drażliwego nie da się wyleczyć, jednak stosowanie się do zaleceń lekarza zdecydowanie zmniejsza objawy i chronią przed wyniszczeniem organizmu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze sklepu Aronia.