Bóle kręgosłupa, urazy stawów, nerwobóle, a nawet migreny możemy wyleczyć dzięki terapii manualnej. Dowiedz się, czym jest terapia manualna, jakie są do niej wskazania i przeciwwskazania i dlaczego warto skorzystać z tej metody fizjoterapii.
Terapia manualna – skuteczna technika fizjoterapii
Fizjoterapeuci podczas swoich zabiegów korzystają z naturalnych środków leczenia, takich jak ruch oraz różnego rodzaju bodźców – mechanicznych, świetlnych, elektrycznych, kinetycznych czy termicznych. Szczególną techniką fizjoterapii jest terapia manualna, do której terapeuta nie wykorzystuje żadnych urządzeń.
Terapia manualna polega bowiem na odpowiednim naciskaniu, chwytaniu i masowaniu wybranych punktów na ciele pacjenta. W zależności od problemu, z jakim zgłosił się on do chiropraktyka, stosowana jest:
- mobilizacja – jej celem jest poprawa ruchomości stawów
- manipulacja – stosowana przy poważnych blokadach stawów, dzięki manipulacji stawy szybko odzyskują ruchomość, podczas zabiegu słychać charakterystyczne chrupnięcia lub kliknięcia
- neuromobilizacja – oddziaływanie na nerwy
- masaż
- stretching
Terapia manualna sprawdza się zarówno w przypadku kontuzji, boli wywołanych przebywaniem ciągle w jednej pozycji, a także nerwobólów i migren. Do chiropraktyka często trafiają osoby po przebytych kontuzjach, po których staw nie odzyskuje pełnej ruchomości. Poprzez odpowiednio zastosowaną terapię manualną, terapeuta odblokowuje spięte mięśnie i powięzi, które blokują stawy. Wskazuje również, jakie ćwiczenia pacjent może wykonywać samodzielnie w domu, aby wspomóc i przyspieszyć leczenie.
Wskazania i przeciwwskazania do terapii manualnej
Na terapię manualną możemy zgłosić się z każdym bólem kręgosłupa i stawów, jednak przed pierwszą wizytą warto wykonać rezonans magnetyczny. W przypadku poważniejszych kontuzji terapeuta musi wykluczyć czynniki, które uniemożliwiają podjęcie terapii manualnej. W przypadku obolałego barku po źle przespanej nocy dodatkowe badania nie są potrzebne, jeśli jednak pacjent zgłasza się do gabinetu z wciąć bolącym kolanem po naderwaniu więzadła kilka miesięcy wcześniej, terapeuta musi wykluczyć uszkodzenie łąkotki i inne urazy.
Terapia manualna jest bardzo bezpieczna, istnieje także niewiele ogólnych przeciwwskazań do jej odbycia:
- problemy z krzepliwością krwi
- czynne żylaki odbytu
- zaawansowana osteoporoza
- ciąża
Chiropraktykiem może być osoba po ukończonym kursie, jednak najczęściej terapię manualną prowadzą lekarze fizjoterapeuci i właśnie do takich specjalistów warto zgłosić się z bólami kręgosłupa i stawów. Terapia manualna jest niezwykle skuteczną techniką fizjoterapii, a podczas zabiegów pacjent dowiaduje się również, jak w przyszłości zmniejszyć ryzyko powstawania bólu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Centrum Medycznego Vitamed.