Stuptuty to niepozorny, aczkolwiek niezwykle funkcjonalny dodatek do turystycznego ekwipunku. Chociaż sięgają po nie najczęściej osoby wychodzące wysoko w góry, w których leży śnieg, stuptuty przydają się także w niskich partiach gór, a nawet na płaskim terenie, zarówno zimą, jak i latem. Czym są stuptuty, kiedy warto wziąć je na wycieczkę i jakie rodzaje stuptutów możemy wybrać?
Stuptuty – dlaczego warto maszerować w stuptutach?
Stuptuty są elementem stroju, którego zadaniem jest ochrona kostek i łydek. Stuptuty nakładamy na buty i nogawki lub na gołe nogi stanowią barierę przed piaskiem żwirem, śniegiem, błotem, pokrzywami, ostami, częściowo przed kleszczami, a te z membraną także przed deszczem. Stuptuty sprawdzają się więc niemal w każdym terenie poza miastem – zarówno w górach, jak i na pieszych wędrówkach po lasach i polach.
Stuptuty polecamy przede wszystkim tym osobom, które ruszają na górskie szlaki. Latem skutecznie ochronią nas przed poparzeniem pokrzywami czy ukłuciem ostem – szczególnie gdy na wędrówkę zakładamy krótkie spodenki. Stuptuty są nieocenione w Bieszczadach, gdzie przez cały rok przychodzi nam mierzyć się z błotem na szlakach – oprócz tych okresów, gdy leży na nich śnieg. Nie brakuje tu też kamieni, a nie rzadko na naszej drodze wyrastają chwasty, sięgające do kolan. Oczywiście stuptuty będą także pomocne w innych górach i tak naprawdę warto je ze sobą zabrać bez względu na porę roku.
Stuptuty trekkingowe i stuptuty biegowe
W sklepach turystycznych dostępne są różne modele stuptutów. Większość z nich sięga aż do kolan, ponieważ podczas wędrówek błoto, żwir, kamienie czy chwasty dosięgają zdecydowanie ponad kostki. Stuptuty trekkingowe dostępne są w różnych wersjach – wodoodporne z membraną lub bez niej. Mogą być również w różny sposób zakładane. Niektóre stuptuty są zapinane na suwak, inne na rzep, inne jedynie wkładane przez stopę. Również sposób mocowania może się różnić – najczęściej stuptuty zahaczamy o spód podeszwy buta, podobnie jak zakłada się getry. Niektóre modele posiadają specjalne haczyki, które mocujemy do elementów obuwia. Krótsze stuptuty, sięgające jedynie za kostkę, używane są przede wszystkim przez biegaczy.
Jak czyścić brudne stuptuty?
Ponieważ stuptuty skutecznie chronią nogawki naszych spodni przed brudem, same szybko się brudzą. Nie należy jednak zbyt często ich prać. Najlepiej zamoczyć je na chwilę w letniej wodzie i delikatną gąbeczką zetrzeć błoto. W razie potrzeby może wydłużyć czas moczenia, a gąbkę zamienić na szczoteczkę. Po takim czyszczeniu warto jest zabezpieczyć stuptuty impregnatem do sportowych ubrań. Jeśli zdecydujemy się jednak wyprać stuptuty, wykorzystajmy w tym celu specjalistyczny płyn do prania odzieży sportowej. Dzięki temu parametry techniczne stuptutów będą się dłużej utrzymywać, a same stuptuty posłużą nam wiele sezonów.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo