Ashwagandha – właściwości żeń-szenia indyjskiego
W systemie ajurwedyjskim ashwagandha jest jedną z najważniejszych roślin. Zwolennicy jej zażywania przypisują jej wiele właściwości – część z nich potwierdzają badania naukowe. Z całą pewnością ashwagandha jest więc produktem, po który warto sięgnąć. Dowiedz się, jak działa ashwagandha i z jakimi dolegliwościami radzi sobie najlepiej.
Ashwagandha najlepsza na stres i kłopoty ze snem
Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że żeń-szeń indyjski jest bardzo skuteczny w walce ze stresem. Osoby, które przyjmują ashwagandhę odczuwają mniejszy niepokój, lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, nie mają także trudności w zasypianiu i śpią spokojnie całą noc. Jest to związane ze znacznym obniżeniem poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który nie tylko utrudnia kontrolę nad emocjami w sytuacjach stresowych, ale również zasypianie.
Nie potwierdzono natomiast lepszej koncentracji i szybszego uczenia się dzięki zażywaniu ashwagandhy. Niewątpliwie jednak opanowanie przed zbliżającym się egzaminem i lepsza jakość snu mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdolności szybszego zapamiętywania.
Ashwagandha na odchudzanie i przeciw cukrzycy?
Ashwagandha jest często polecanym naturalnym środkiem wspierającym odchudzanie – ale czy słusznie? Okazuje się, że i w tym przypadku dostępne są wyniki badań, na podstawie których można z przekonaniem polecać ashwagandhę osobom, które zrzucają zbędne kilogramy. Oczywiście najważniejsze w procesie odchudzania jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego poprzez spożywanie mniejszej ilości kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak ashwagandha może nam pomóc w uzyskaniu wymarzonej sylwetki.
Udowodniono bowiem, że ashwagandha nieznacznie, ale zauważalnie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto zeń-szeń indyjski dodaje energii, a wzrosty te zauważamy szczególnie podczas treningu. Dodając do tego lepsze wysypianie się i mniejszy poziom kortyzolu we krwi, możemy liczyć, że właściwe dawkowanie ashwagandhy pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy.
Ponadto ashwagandha pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz stężenie glukozy we krwi, zmniejszając tym samym insulinooporność, która również może nieco spowalniać proces chudnięcia. Również przy niedoczynności tarczycy ashwagandha może być pomocna – okazuje się, że nieznacznie zwiększa produkcję tyroksyny.
Ze względu na różne właściwości ashwagandhy, jej stosowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem. Zalecenia tego nie powinny ignorować przede wszystkim osoby leczące chorą tarczycę, cukrzycę i nadciśnienie.
Artykuł powstał we współpracy z Andromeda.