Podczas jazdy konnej do sterowania zwierzęciem wykorzystuje się ogłowie z wędzidłem. Czy istnieją inne sposoby dawania koniowi sygnału? Czy zamiennikiem klasycznego ogłowia może być kantar? Poznaj odpowiedzi!
Do czego służy kantar?
Kantar to prosta uzda bez wędzidła, którą z reguły wykorzystuje się do prowadzenia, trzymania podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy też chwilowego przywiązywania konia do ogrodzenia, kraty w boksie. Warto jednak wiedzieć, że kantary dzielą się na różne rodzaje, a każdy z nich ma inne zastosowanie. Przykładowo kantar sznurkowy, który stanowi punkt wyjścia niniejszego artykułu, nie sprawdzi się do przywiązywania konia. Może jednak posłużyć jako wartościowe zastępstwo konwencjonalnego ogłowia z wędzidłem.
Kantar zamiast ogłowia?
Popularnym zamiennikiem ogłowia jest szczególny rodzaj kantara – kantar sznurkowy. W przeciwieństwie do modelu taśmowego stanowi akcesorium ruchome, zaciskające się bądź rozluźniające na głowie konia w zależności od ruchu rąk jeźdźcy. Przekazywane za jego pomocą sygnały są subtelniejsze od tych, które koń otrzymuje za sprawą wędzidła. Zwierzę odczuwa je na nosie. To sprawia, że kantar sznurkowy jest delikatniejszy i bezpieczniejszy pod kątem potencjalnych urazów.
Jeśli chcesz spróbować się w jeździe na kantarze sznurkowym, pamiętaj, że nie z każdym koniem będzie to możliwe – zwierzę musi wcześniej nauczyć się sygnałów. Przygotuj wierzchowca na odbieranie i wykonywanie poleceń przypisanych konkretnym ruchom kantara i wodzy, a nawet nóg, postawy ciała czy komend głosowych.
Artykuł powstał przy współpracy z firm Equishop.com.
Zdj. Shutterstock