Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu mają hormony. Dolegliwości takie jak zmęczenie czy brak energii dla niektórych nie mają związku ze zdrowiem, ale z życiowymi lub zawodowymi niepowodzeniami. Tymczasem zaburzenia gospodarki hormonalnej właśnie w ten sposób się objawiają. Możliwe jest jednak regulowanie stężenia hormonów za pomocą leków przepisywanych przez lekarza endokrynologa. Medykamenty mogą uzupełnić niedobór bądź zahamować wydzielanie hormonów, których jest już za dużo. W którym momencie poradnia endokrynologiczna staje się obowiązkowym przez nas miejscem do odwiedzenia?
O endokrynologii słów kilka
Endokrynologia to dziedzina medycyny skupiająca się na układzie endokrynologicznym, inaczej zwanym dokrewnym. W jego skład wchodzą gruczoły: tarczyca, przysadka mózgowa, przytarczyce, jajniki, nadnercza, jądra oraz trzustka. W przypadku problemów z którymkolwiek z tych narządów po pomoc należy zgłosić się do specjalisty endokrynologa. Zwykle lekarz zleca kilka badań, by sprawdzić poziom TSH, fT3 i fT4, a także aTPO oraz niekiedy USG tarczycy. Wszystko po to, by móc z jak największą dokładnością wydać diagnozę.
Choroby leczone w poradniach endokrynologicznych
Przykładowe schorzenia, na których leczenie nastawiona jest każda poradnia endokrynologiczna, to:
- choroby tarczycy — choroba Hashimoto, choroba Gravesa i Basedowa,
- choroby nadnerczy — guz nadnercza, nadczynność/niedoczynność nadnerczy, zespół Cushinga, choroba Addisona, zespół Conna,
- choroby trzustki — cukrzyca oraz guzy endokrynne,
- zaburzenia przysadki mózgowej i podwzgórza,
- choroby gruczołów płciowych — zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, zespół policystycznych jajników.
Szacuje się, że najczęstszy problem endokrynologiczny stanowią choroby tarczycy, które rozwijają się powoli i nie są tak łatwe do wykrycia.
Kiedy udać się do poradni endokrynologicznej?
Symptomów zwiastujących nieprawidłową pracę gruczołów w organizmie może być wiele. Niekiedy sam lekarz może mieć trudności z rozpoznaniem konkretnego pochodzenia bez kompleksowych i szczegółowych badań. Jest jednak kilka szczególnie alarmujących objawów zwiastujących pewne zaburzenia endokrynologiczne. Zalicza się do nich między innymi gwałtowny wzrost lub spadek masy ciała, obfity trądzik, nadmierne owłosienie całego ciała, uderzenia gorąca, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania. Sygnałów tych nie powinno się ignorować, ale czym prędzej zarezerwować wizytę w poradni endokrynologicznej.
Choroby endokrynologiczne stanowią obszerną grupę schorzeń charakteryzujących się zróżnicowanymi objawami. Ze wszystkimi podejrzeniami oraz niepokojącymi dolegliwościami warto wybrać się do poradni endokrynologicznej.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum medycznym HTCentrum.