Coraz większa część społeczeństwa ma różnego rodzaju alergie. Szacuje się, że około 40% z nas cierpi na alergie, z czego zdecydowana większość ma alergie wziewne – przede wszystkim na roztocza, które znajdują się w kurzu. Z tego względu odpowiednie urządzenie oraz dbanie o pokój alergików ma kluczowe znaczenie w walce z tą chorobą, a także zapobieganie rozwoju astmy i innych chorób górnych dróg oddechowych. Dowiedz się, jak urządzić pokój alergika!
Meble do pokoju alergika
Urządzając pokój alergika, pamiętamy, że naszych największym wrogiem jest kurz. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by kurzu w naszym pokoju osadzało się jak najmniej. Zadbajmy zatem o odpowiednie meble, które zapobiegną osadzaniu się kurzu. Będą to więc meble w dużej mierze zakryte – z szufladami i zamykanymi półkami, za którymi schowamy jak najwięcej rzeczy. Za szklanymi lub drewnianymi drzwiczkami muszą znaleźć się książki, na których kurz osadza się w ogromnych ilościach, a których czyszczenie jest czasochłonne. Warto również zrezygnować z bibelotów – pamiątek z wakacji, ramek ze zdjęciami. Te, które zdecydujemy się zostawić na wierzchu, musimy regularnie przecierać z kurzu.
Meble powinny mieć gładkie wykończenie, chociaż i tak należy je systematycznie przecierać z kurzu. Ponadto najlepiej sprawdzają się lekkie meble, które z łatwością przesuniemy podczas sprzątania – im więcej kurzu będziemy się pozbywać, tym lepiej, dlatego zaleca się dokładne sprzątanie zakamarków.
Drewniana podłoga w pokoju alergika
Ograniczeniu zbierania się kurzu sprzyjają naturalne materiały. Oprócz drewnianych mebli w pokoju alergika powinna znaleźć się więc i drewniana podłoga. Warto również zrezygnować z dywanu, jeśli jednak nie będziemy mogli zdecydować się na taki krok, postawmy na dywan z naturalnego materiału, np. lnu.
Pokój alergika – jakie dodatki ograniczają zbieranie się kurzu?
W pokoju alergika powinniśmy ograniczyć dodatki, jednak nie ze wszystkiego można zrezygnować. Pościel, narzuta na łóżko czy kanapę, zasłony – wszystko powinno być wykonane z naturalnych tkanin lub dzianin. Pościel powinna być często prana, ponieważ na niej osadza się najwięcej ludzkiego naskórka, który jest pożywką dla roztoczy.
Oczywiście pokój alergika powinien być często i dokładnie sprzątany. Pozbywając się alergenu, będziemy czuć się lepiej i unikniemy rozwoju astmy i innych chorób, które powoduje nieleczona i ignorowana alergia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Julomax.