Opatrunki medyczne – jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zranienia?
Wciąż niewiele z osób wie, jak wykonać odpowiedni opatrunek medyczny zranionej osobie. Na rynku dostępne są różnorodne materiały, z których można wykonać opatrunki uciskowe, osłaniające, obłożeniowe i procowe. Ale jak je zrobić, by nie uczynić większej szkody zranionemu?
Każdy opatrunek, niezależnie od jego rodzaju, ma ten sam podstawowy cel: odkazić, pozbyć się wszelkich bakterii z rany, a także zabezpieczyć uszkodzenie. Opatrunki osłaniające mają zapobiegać krwawieniu, a także jak sama nazwa mówi, osłaniać zranione miejsce. Idealnie nadaje się do złamań otwartych, urazów głowy czy poparzeń. W celu wykonania takiego opatrunku należy przyłożyć jałowy gazik do danego miejsca i przykleić go plastrem (w zależności od rodzaju rany docisnąć lub pozostawić luzem). W przypadku pojawienia się obcego ciała w ciele w żadnym razie nie wolno wyciągać na własną rękę danego przedmiotu!! Do zabezpieczenia powinno się użyć dwóch zrolowanych twardo bandaży, którymi usztywnia się ciało obce, by nie ruszało się w ciele. Jest to tak zwany opatrunek obłożeniowy, który usztywnia, uniemożliwiając ruch. To także opatrunki stosowane przy złamaniach kończyn. Aby ustabilizować złamaną nogę można użyć kawałka deski czy narty. Stabilizator przymocowywany jest do ciała za pomocą opaski elastycznej.
Opatrunek uciskowy ma zatamować krwawienie z żył czy tętnic. Na ranę kładziemy gazę, którą silnie uciskamy za pomocą dodatkowego przedmiotu np. mazaka. Bandażem wciskany przedmiot mocujemy do ciała. Opatrunek procowy natomiast jest opatrunkiem dedykowanym urazom nosa. Przycięty bandaż mocuje się od ucha do ucha na zasadzie procy – w dwóch końcach bandaża robi się dziurki, które zakłada się na uszy, środkiem bandaża przytrzymuje się gazę, mającą zbierać krew czy płyn i zabezpieczać nos przed zakażeniem.
Każdy opatrunek powinien być dopasowany do rodzaju rany, a materiały użyte do zabezpieczenia uszkodzonego kawałka powinny być w pełni sterylne, by nie zagrażać poszkodowanemu. Najlepiej stosować nowe produkty, wyjmowane wprost z opakowań! (np. http://www.apteka-leki.pl/)
Szczególnie cennymi materiałami opatrunkowymi są gazy bawełniane, jałowe, bandaże elastyczne, jak i zwykłe, a także opaski uciskowe, za pomocą których można stworzyć każdy rodzaj opatrunku. Niezbędną rzeczą w domowej apteczce są również płyny odkażające, przeciwbakteryjne, takie jak Octenisept. Każdy opatrunek powinien być wykonywany z wielką starannością i delikatnością, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu poszkodowanego!
5 thoughts on “Opatrunki medyczne”