Jeszcze kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu nasza dieta była znacznie bogatsza w składniki odżywcze. Dlatego też współcześnie wiele osób decyduje się na przyjmowanie suplementów diety. Coraz częściej reklamowane jako lepsze od tradycyjnych są suplementy liposomalne. Co je wyróżnia?
Jak powstają i jakie są zalety suplementów liposomalnych?
Wielu producentów diety często podkreśla, że ich produkty to suplementy liposomalne. Oznacza to, że składniki aktywne zamknięte są w wodno-tłuszczowej otoczce chroniącej je przed czynnikami zewnętrznymi. Ma to na celu głównie ochronę witamin oraz minerałów przed działaniem enzymów i soków trawiennych. Dzięki temu mogą ona dotrzeć w niezmienionej formie do miejsc w organizmie, gdzie są najbardziej potrzebne. Aktywne składniki w liposomalnych suplementach są otoczone przez pęcherzyk zbudowany z wody i fosfolipidów. Pęcherzyk ten składem przypomina budowę błony komórkowej naszych komórek, co zdecydowanie ułatwia mu przeniknięcie do ich wnętrza. Producenci uważają, że właśnie takie cechy zwiększają skuteczność działania preparatów.
Dla odmiany tradycyjne suplementy po dostaniu się do układu trawiennego ulegają pełnemu procesowi trawienia. Nierzadko prowadzi to do straty substancji aktywnych, które mają niewielkie szanse na dotarcie do konkretnych narządów, gruczołów, tkanek i komórek. Warto więc rozważyć przyjmowanie suplementów wyprodukowanych przy użyciu technologii liposomalnej.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym najlepszesuplementy.pl.
Fot. Shutterstock