Sprzęt rehabilitacyjny wykorzystujemy, kiedy kogoś z naszych bliskich dotknie kontuzja, niepełnosprawność czasowa lub stała albo ograniczenia ruchowe wynikające z wieku. Różne okoliczności życiowe zmuszają nas do nabycia sprzętu do rehabilitacji. Stajemy wtedy przed pytaniem – kupić nowy sprzęt w sklepie czy wypożyczyć? Na rynku, w sklepach medycznych i nie tylko, są dostępne łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, ortezy, chodziki i wiele innych sprzętów. Można je kupić lub czasowo wynająć od specjalizującej się w tym zakresie firmy. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Kiedy lepiej kupić, a kiedy wynająć sprzęt medyczny?
Kiedy zdecydować się na zakup sprzętu rehabilitacyjnego?
Kiedy zakup sprzętu do rehabilitacji może być lepszym rozwiązaniem, niż jego wypożyczenie na określony czas? Odpowiedź jest ściśle powiązana z rodzajem schorzenia, z jakim się zmagamy. Wiele problemów zdrowotnych, które wymagają rehabilitacji, zmusza nas do wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Bywa, że sprzęt musi być dopasowany indywidualnie do pacjenta, do rodzaju schorzenia, z jakim się zmaga. Jeżeli rehabilitacja wymaga tak mocno zindywidualizowanych urządzeń, jedynym rozwiązaniem jest zakup sprzętu na własność. Tego rodzaju maszyny i akcesoria trzeba przygotować na specjalne zamówienie, a w wypożyczalniach nie ma takiej możliwości. To częsta sytuacja w przypadku rehabilitacji dzieci.
Ważny jest też czas trwania schorzenia. W przypadku stałej niepełnosprawności wrodzonej czy nabytej, długotrwałe wypożyczanie sprzętu nie będzie opłacalne. Jeśli rehabilitacja ma trwać długo, lepiej posiadać własny sprzęt. Kiedy zaś lepiej wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji?
Kiedy lepiej wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji?
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego jest rozwiązaniem dla osób wymagających czasowej, krótkotrwałej rehabilitacji – po urazach, kontuzjach czy operacjach. W takim przypadku koszt usługi wypożyczenia sprzętu będzie niższy niż zakup nowego sprzętu. Wynajem urządzeń medycznych warto wziąć pod uwagę również wtedy, kiedy ich zakup jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Co ważne, firmy wypożyczające sprzęt medyczny często oferują też usługi dodatkowe, takie jak transport (sprzęt często ma duże gabaryty i jest ciężki), montaż i szkolenie z obsługi.
Wynajem to też dobra okazja do przetestowania danego urządzenia przed dokonaniem zakupu. Tego rodzaju maszyny, łóżka i inne akcesoria kosztują niemało. Warto więc ograniczyć koszty i przetestować różne opcje przed zakupem. W ten sposób będziemy mieć pewność, że sprzęt będzie spełniał wszystkie nasze wymagania.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem medycznym Cezal24.