Fleksitarianizm to sposób odżywiania, który zdobywa coraz większą popularnością. Dieta fleksitariańska zapewnia nam bowiem duży komfort w układaniu codziennego jadłospisu. Na czym polega fleksitarianizm i jakie są korzyści ze stosowania tej diety?
Dlaczego warto jeść mniej mięsa?
O negatywnym wpływie mięsa na nasze zdrowie słyszmy coraz częściej. Produkcja mięsa ma także bardzo negatywny wpływ na środowisko. Dlatego zarówno lekarze, jak i specjaliści od ochrony środowiska apelują, by mięso eliminować z naszej diety lub przynajmniej ograniczać jego spożycie. W związku z tym dużo osób sięga po dietę wegetariańską i dietę wegańską. Amerykanie i Europejczycy spożywają zdecydowanie za dużo mięsa, w dodatku w większości bardzo złej jakości. Mięso, które pochodzi z masowej produkcji, pełne jest antybiotyków i innych szkodliwych składników, które przyspieszają wzrost masy zwierząt hodowlanych. Niestety na takiej hodowli cierpią nie tylko zwierzęta, ale i ludzie. Spożywają mięso złej jakości szkodzimy nie tylko środowisku, ale również sobie samym.
Jednak dobrej jakości mięso jedzone w niewielkich ilościach nie jest szkodliwe. Jedząc mięso, dostarczamy nie tylko białko, magnez, cynk, fosfor i żelazo, które znajdziemy także w produktach roślinnych, ale również witaminy z grupy B. Witaminę B12 znajdziemy wyłącznie w mięsie, dlatego stosując dietę wegetariańską, witaminę tę należy suplementować.
Nasze przyzwyczajenia i preferencje kulinarne sprawiają, że nie wszyscy chcą całkowicie rezygnować z mięsa. Jak więc połączyć przygotowywanie posiłków mięsnych ze zdrowym odżywianiem? Odpowiedź na to pytanie przynosi fleksitarianizm – do zapoznania się z zasadami fleksitarianizmu zachęca dietetyk cateringu dietetycznego Dieta Figura.
Główne zasady fleksitarianizmu
Fleksitarianizm to sposób żywienia, po który powinny sięgnąć nie tylko osoby, które chcą ograniczyć spożycie mięsa. Stosowanie się do zasad fleksitarianizmu pomoże nam uchronić się przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, a także z niektórych z nich się wyleczyć. Nadmierne spożycie mięsa prowadzi bowiem do takich chorób, jak:
- miażdżyca
- choroba wieńcowa
- otyłość
- cukrzyca
- nadciśnienie
- nowotwory
Ponadto osoby, które jedzą zbyt dużo mięsa uskarżają się na złe samopoczucie, nawracające infekcje. Tłuszcz zwierzęcy, przede wszystkim ten pochodzący z czerwonego mięsa, zawiera dużo cholesterolu, który ma zgubny wpływ na nasz organizm. Dlatego lekarze i dietetycy zachęcają do ograniczania mięsa i zastępowania go produktami roślinnymi. Wystarczy, że mięso będziemy jeść 2-3 razy w tygodniu, a nie codziennie, by nasze samopoczucie i wyniki badań znacznie się poprawiły. Ważne jest także, by wybierać dobrej jakości mięso, z małych hodowli. Należy także zwracać uwagę na jakość pozostałych produktów. W diecie nie może zabraknąć białka, dlatego w naszych codziennych daniach powinny znaleźć się rośliny strączkowe, cieciorka, soczewica i tofu. Nie zapominajmy także o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które znajdziemy w olejach roślinnych, pestkach dyni i słonecznika czy w orzechach. Każda dieta, również fleksitariańska, powinna być odpowiednio zbilansowana – tłumaczy specjalista z Dieta Figura.
Głównymi zaletami fleksitarianizmu jest:
- ograniczenie mięsa według własnych możliwości – mięso możemy jeść 2 razy w tygodniu lub 2 razy w miesiącu
- ograniczenie cholesterolu, który przyjmujemy głównie z mięsem
- ograniczenie ilości spożywanych kalorii – mięso, szczególnie mięso czerwone, jest bardzo kaloryczne, dlatego dieta fleksitariańska polecana jest często jako dieta redukcyjna
- zwiększenie świadomości na temat jakości jedzenia – oprócz zmniejszenia spożywanego mięsa głównym założeniem fleksitarianizmu jest bazowanie na produktach dobrej jakości
- duża swoboda – fleksitarianizm zakłada, że każdy z nas układa jadłospis według własnych upodobań, stosując się do głównych zasad
- ochrona środowiska – im mniej produkcji mięsa, tym mniejsze straty dla środowiska
Jeśli mamy wątpliwości, jakie fleksitariańskie posiłki przygotowywać na co dzień, możemy skorzystać z cateringu dietetycznego Dieta Figura. Dietetyk ułoży nam dietę, a kucharze przygotują posiłki na cały dzień zgodnie z dietetycznymi zaleceniami, wykorzystując wyłącznie wysokiej jakości produkty. Dzięki cateringowi nauczymy się, jak w życiu codziennym stosować zasady fleksitarianizmu, by następnie samodzielnie przygotowywać posiłki według zasad elastycznego wegetarianizmu. Na takie rozwiązanie decydują się także osoby, które nie mają czasu lub nie lubią gotować.
2 thoughts on “Na czym polega fleksitarianizm?”