Mniszek lekarski to wartościowa roślina sprawdzająca się zarówno w profilaktyce zdrowia, jak i leczeniu chorób. Dowiedz się, w jakiej postaci go przyjmować, aby skorzystać z właściwości mniszka lekarskiego w pełni. Zapraszamy do przeczytania poradnika!
Napar z mniszka lekarskiego
Chociaż mniszek lekarski dostępny jest pod postacią soku, kropli, a nawet wina, najczęściej stosuje się go w formie naparu czy też herbaty. Podany w taki sposób wspiera procesy trawienne, działa moczopędnie i napotnie, a także pomaga oczyścić krew. Napar z mniszka lekarskiego przygotowuje się poprzez zalanie czubatej łyżeczki suszonych korzeni szklanką zimnej wody i pozostawienie na noc, a rano zagotowanie i przecedzenie.
Miód z mniszka lekarskiego
Specyficzny w smaku napar może nie posmakować każdemu, zwłaszcza dzieciom. Rozwiązaniem tego problemu jest miód z mniszka lekarskiego, czyli produkt jednocześnie prozdrowotny i pyszny. Korzyści odnotowuje się w odniesieniu do przemiany materii, pracy wątroby i naczyń krwionośnych, profilaktyki zdrowia górnych dróg oddechowych i leczenia przeziębienia, grypy, zapalenia gardła czy zatok. Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie docenia się chociażby w okresie przejściowym.
Syrop z mniszka lekarskiego
Doskonałym wspomagaczem zdrowia jest również syrop z mniszka lekarskiego, który można przygotować w maju – ze świeżych płatków kwiatów – na przyszłość, np. na sezon jesienno-zimowy. Gęsty syrop (miód) sprawdzi się na kanapce, a rzadki jako dodatek do herbaty czy mleka. Działa m.in. na nieżyt jamy ustnej, gardła czy oskrzeli. Może też obniżyć poziom glukozy we krwi. Specyfik wykonuje się z kwiatów mniszka, cytryny, cukru i wody.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Biozdrowy.pl.
Zdj. Shutterstock