„Od nadmiaru głowa nie boli” – taką prawdę głosi stare, ludowe przysłowie, bardzo chętnie powtarzane przez wiele mam i babć. Ale czy rzeczywiście? Okazuje się, że o ile nadmiar warzyw czy owoców nie jest szkodliwy dla organizmu, o tyle w przypadku nadmiaru soli sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dietetycy, a także lekarze innych specjalności od lat alarmują, że ilość soli w diecie przeciętnego Europejczyka jest znacznie powyżej normy. Jakie są skutki takiej sytuacji? Dlaczego wysoki poziom glutaminianu sodu jest groźny dla zdrowia? W jaki sposób wyeliminować znaczną ilość soli z codziennej diety i czy warto wybrać przyprawę uniwersalną bez glutaminianu sodu zamiast tradycyjnych przypraw?
Symptomy zbyt wysokiego poziomu soli
Dbając o zdrowie na co dzień, warto zwracać szczególną uwagę na symptomy ewentualnych braków lub nadmiaru poszczególnych mikro i makroelementów. W przypadku zbyt wysokiego poziomu soli, oznaki te są wyjątkowo wyraźne. Osoby borykające się z taką przypadłością, narzekają m.in. na nadmierne pragnienie i uczucie suchości błon śluzowych. Wraz ze wzrostem ilości soli, rośnie również ciśnienie tętnicze, a także pojawia się uczucie znużenia i osłabienia mięśni. Aby uniknąć problemów z nadmierną ilością glutaminianu sodu? Warto zwracać uwagę na często powtarzające się bóle głowy i nudności, które nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także są jednymi z najczęstszych symptomów problemów zdrowotnych.
Skutki nadmiaru soli w organizmie
Zbyt duża ilość soli w codziennej diecie to prosta i stosunkowo krótka droga do rozwoju licznych chorób całego organizmu. Nie leczone w odpowiedni sposób, takie schorzenia mogą doprowadzić do poważnych kłopotów, które niejednokrotnie kończą się hospitalizacją. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z nadmiarem soli w organizmie należą:
- osteoporoza,
- udary mózgu,
- kamica nerkowa,
- wzrost masy lewej komory serca,
- uszkodzenie włókien mięśnia sercowego, a także
- nowotwór żołądka.
Patrząc na ilość możliwych chorób i wynikających z nich powikłań, warto przywiązywać jeszcze większą wagę do utrzymywania równowagi poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie. Dzięki temu możliwe będzie cieszenie się zdrowiem przez długie lata.
Jak walczyć z wysokim poziomem soli?
Jeśli jednak lekarz zdiagnozuje nadmiernie wysoki poziom soli w organizmie, ważne, aby możliwie jak najszybciej podjąć odpowiednie w celu jego obniżenia. Dobrym pomysłem będzie zmiana przyzwyczajeń i diety, w tym m.in. wykluczenie soli z wielu przepisów kulinarnych. Na szczęście w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są dziś liczne produkty ułatwiające wprowadzenie podobnych zmian. Jednym z nich jest przyprawa uniwersalna bez glutaminianu sodu. Innym pomysłem na zadbanie o zdrowie może być rezygnacja z gotowych dań i wysoko przetworzonych produktów oraz żywności typu fast food. Za każdym razem cel jest taki sam: zmniejszenie ilości soli w organizmie, dzięki któremu uciążliwe symptomy znikną, a wyniki badań poprawią się.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Biały SaiBaba.