Jak dbać o zęby?
Lepiej zapobiegać niż leczyć – powiedzą Ci, którzy musieli przejść niejedną wizytę u dentysty. Troszczmy się o nasze zęby, dbajmy o higienę jamy ustnej, by nasz uśmiech i możliwość jedzenia nas nie zawiodły. Mimo że nie jest to tajemna wiedza, to wciąż sporo osób ma problemy z higieną jamy ustnej. Jak w dorosłym wieku dbać o zęby?
Ubytki próchnicowe i choroby dziąseł
Najczęściej z powodu zaniedbania mamy do czynienia z tak zwanymi ubytkami próchnicowymi i chorobami dziąseł – czyli przyczynami znacznie poważniejszych schorzeń. Co zrobić, aby uchronić się przed katastrofą higieniczną? Podpowiadamy:
- co najmniej 2 razy dziennie szczotkuj zęby korzystając z odpowiednio dobranej pasty do zębów (najlepiej podpytaj swojego dentystę, o to, którą wybrać dla Twojego uzębienia)
- używaj nici dentystycznej, by usuwać z przestrzeni międzyzębowej resztki jedzenia i płytkę nazębną, będącą przyczyną narastania kamienia nazębnego i stanów zapalnych dziąseł
- ogranicz spożywanie cukru i skrobi, zrezygnuj z lepkich przekąsek, dbaj o swoją dietę
- odwiedzaj swojego stomatologa nawet jeśli nie masz problemów z zębami – czyść zęby i badaj, by uniknąć katastrofy!
Wiek ma znaczenie dla zębów
Niestety nasze zęby starzeją się szybciej niż my. A stan jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia. Dlatego musimy szczególnie troszczyć się o nasze zęby i jamę ustną. Coraz to nowsze badania naukowe dowodzą, że istnieje silny związek pomiędzy paradontozą (chorobą dziąseł) a innymi trudnymi chorobami – serca, cukrzycą i komplikacjami ciąży.
Wraz z wiekiem zwiększa się także niebezpieczeństwo ubytków próchniczych, dotykają one w szczególności miejsc wokół plomb. Próchnica rozwija się na powierzchniach korzeni zębów – można jej zapobiec szczotkując codziennie zęby odpowiednią pastą. Kolejnym ważnym problemem jest nadwrażliwość zębów. Dziąsła cofają się, odsłaniając powierzchnie zębów pozbawione ochronnej warstwy szkliwa. To te miejsca bolą podczas styku z żywnością. Szkliwo mamy jedno na całe życie. To kolejny argument ku temu, by częściej odwiedzać dentystę.
Co jeszcze mogę zrobić dla swoich zębów?
Zmienić dietę i przyjrzeć się wypijanym płynom. Szkodliwie na zęby działa mocna czarna herbata, kawa, yerba, cola i soki. Nieszkodliwa jest oczywiście woda, woda z cytryną i kompoty gotowane w domu. Co do diety to należy pamiętać, że od razu po spożyciu owoców nie wolno myć zębów, przez wzgląd na niebezpieczne reakcje zachodzące między pastą a kwasami owocowymi (w szczególności dotyczy to jabłek). Dieta powinna być zrównoważona, a posiłki nie powinny składać się z gorących i zimnych partii jednocześnie. Higiena jamy ustnej polega również na odpowiednim zdrabnianiu zjadanego pożywienia i pozbywaniu się resztek z przestrzeni między zębami (potrzebna jest do tego nić dentystyczna, lepiej nie korzystać z wykałaczek!).
Pamiętajmy, że zęby mamy jedne na całe życie. Jeśli nam wypadną ratunkiem będzie dla nas jedynie sztuczna szczęka. Dlatego polecamy wszystkim wzmożoną kontrolę i działania profilaktyczne dla swoich zębów.
5 thoughts on “Zdrowe zęby to podstawa”