Inhalacje solankowe są jednym z efektywniejszych metod leczenia astmy, alergii, często powracających infekcji górnych dróg oddechowych, a także niedoczynności tarczycy. Tężnie solankowe znajdują się w wielu kurortach uzdrowiskowych, największą działającą tężnią może pochwalić się Ciechocinek, a mniejsze konstrukcje znajdują się w wielu polskich miastach. Inhalacje solankowe można również przeprowadzać w domu. Kto powinien je wykonywać, a kto z solankowych inhalacji powinien zrezygnować?
Wskazania do inhalacji solankowych
Inhalacjom solankowym powinny poddawać się przede wszystkim osoby z alergiami i astmą, a także osoby, które często skarżą się na infekcje górnych dróg oddechowych. Częste przeziębienia oraz osłabienie mogą wynikać również z oddychania zanieczyszczonym powietrzem, dlatego inhalacje solankowo polecane są również tym, którzy mieszkają w dużych miastach. Również palacze oraz byli palacze poczują się lepiej po regularnym wdychaniu oparów wody solankowej.
Ze względu na dużą zawartość jodu w solankach, taką terapię poleca się również pacjentom z niedoczynnością tarczycy, którą powodują między innymi niedobory tego pierwiastka. Jeśli mamy niedobory magnezu, jesteśmy narażeni na stres, inhalacje solankowe mogą nam pomóc odzyskać równowagę.
Przeciwwskazania do inhalacji solankowych
Ze względu na dużą zawartość jodu, z inhalacji takich muszą zrezygnować osoby z nadczynnością tarczycy. Przyjmowanie dodatkowych porcji jodu było po prostu szkodliwe. Ponadto od solankowych inhalacji muszą powstrzymać się osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, z chorobą wieńcową, osoby aktualnie gorączkujące, pacjenci świeżo po zawale oraz pacjenci onkologiczni.
Pobyt w tężni i inhalacje solankowe w domu
Najskuteczniejszym sposobem inhalacji solankowych jest codzienny pobyt w zamkniętej tężni. Bardzo dobrze sprawdza się również aktywny wypoczynek wokół dużych tężni otwartych. Spacery, marsze, nordic walking, jogging, jazda na rolkach przyspiesza nasz puls i wymusza szybkie i głębokie oddychanie, dzięki czemu wdychamy większe ilości powietrza, w tym przypadku z dużą zawartością jodu, magnezu, wapnia i innych pierwiastków.
Ponieważ im częściej przeprowadzamy inhalacje, tym lepsze przyniosą one efekty. Dlatego w czasie, gdy nie możemy przebywać w tężniach solankowych, warto wykonywać inhalacje solankowe w domu. Przydatne będą specjalne solanki – Solanka z Zabłocia zawiera największą ilość jodu na świecie, sięgającą nawet do 140 mg/litr solanki, a inhalacje z wykorzystaniem tej solanki refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Domowe inhalacje solankowe najlepiej przeprowadzać za pomocą inhalatora. Dodatkowo możemy wesprzeć się aromaterapią, wykorzystując solanki zapachowe. Dla osób zdrowych solankowe inhalacje są doskonałym sposobem na zwiększenie odporności, profilaktykę chorób górnych dróg oddechowych oraz na relaks po dniu wytężonej pracy.
1 thoughts on “Na co pomagają inhalacje solankowe?”