Pomimo pandemii, wielu z nas musi wychodzić z domu – do pracy, na zakupy czy do bliskich, którzy potrzebują naszej pomocy. Wobec tego musimy przystosować się do nowej rzeczywistości i dbać o wszelkie środki bezpieczeństwa, jakie możemy sobie zapewnić. W obliczu zagrożenia wiele osób decyduje się na użycie maseczek wielokrotnego użytku. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak należy o nie dbać, żeby dobrze nam służyły? Jak je dezynfekować i prać? W jaki sposób bezpiecznie używać maseczek i innych środków ochronnych?
Zasady bezpiecznego użytkowania wielorazowych masek ochronnych
Jak bezpiecznie korzystać z maseczki wielorazowej? Trzeba wiedzieć, że maseczka nie będzie pomocna bez zachowania środków ostrożności i profilaktyki. Konieczne jest częste mycie rąk przez 20-30 sekund, unikanie skupisk ludzi, zachowanie dystansu czy niedotykanie twarzy dłońmi.
Jak używać samej maseczki? Materiał musi jak najdokładniej zakrywać nos i usta, powinien dopasować się do górnej części policzków i nosa. Trzeba też pamiętać o tym, że na powierzchni maski gromadzą się zarazki, dlatego nie wolno jej zsuwać czy dotykać jej zewnętrznej warstwy dłońmi. Warto też zmieniać maseczkę, kiedy zrobi się wilgotna.
W trakcie zdejmowania maski powinniśmy złapać za nauszniki i w ten sposób ściągnąć ją z twarzy. Następnie jak najszybciej i jak najdokładniej umyć ręce mydłem. Równie ważne jest ostrożne obchodzenie się ze zużytą maseczką. W przypadku maseczek jednorazowych musimy włożyć je do szczelnego, foliowego woreczka, a następnie wyrzucić do kosza. Maseczki wielorazowe możemy prać wielokrotnie. Mamy też do wyboru maseczki z atestem typu FFP3, FFP2 i FFP1, które są bardziej skuteczne i można je sterylizować.
Jak prać maseczki wielokrotnego użytku?
Aby maseczka dobrze nam służyła i była bezpieczna, po każdym użyciu musimy odpowiednio ją wyprać. Jak zrobić to, żeby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i zarazków? Foliowy woreczek, w którym trzymaliśmy zużyte maski, należy opróżnić dopiero bezpośrednio przed praniem. Ważne, żeby maseczek nie dodawać do reszty ubrań i prać je osobno. Optymalna temperatura w pralce to minimum 60 stopni Celsjusza. Należy zastosować detergent, tak jak w zwykłym praniu. Po wyschnięciu materiału czas na prasowanie, które ma kluczowe znaczenie w dezynfekcji. Najlepiej prasować przez ściereczkę w temperaturze ok. 110 stopni Celsjusza.
Najważniejsze dla naszego bezpieczeństwa jest to, żeby zachować wszystkie możliwe środki ostrożności. Dłonie regularnie powinniśmy myć mydłem lub dezynfekować żelem do dezynfekcji i w miarę możliwości unikać kontaktów z innymi ludźmi. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.
Artykuł powstał we współpracy z Pinsola.pl.