Psychoterapia to pomoc psychologiczna realizowana przez różne formy oddziaływania terapeutycznego. Odpowiedzialność za proces nie leży jednak jedynie po stronie specjalisty, ale także samego uczestnika terapii. Jakie warunki powinny być spełnione, by terapia dała trwałe postępy?
Psychoterapia jako priorytet
W wielu przypadkach pacjent powinien uznać psychoterapię za priorytet na danym etapie życia. Proces zdrowienia wymaga bowiem mnóstwa uwagi, zaangażowania i pracy. Jeśli nie będziemy pracować nad sobą z należytym oddaniem, do trwałej poprawy może wcale nie dojść.
Zaangażowanie i czynny udział w terapii
Nie jest tajemnicą, że zaangażowanie w proces terapeutyczny jest kluczowe. Nie oznacza to jednak wyłącznie czynnego udziału w sesjach terapeutycznych. Ważne jest to, by wiedzę na nich zdobytą wykorzystywać na co dzień. Dlatego też warto stale monitorować swoje kroki i sposób myślenia, praktykować nowe strategie postępowania i eksperymentować z dotychczasowymi działaniami, wykorzystując alternatywne postawy.
Jeśli zastanawiasz się nad zapisaniem się na psychoterapię, sprawdź ofertę: psychoterapia, Łódź ul. Piotrkowska 125.
Współpraca z terapeutą
Psychoterapię można nazwać pewną formą współpracy między pacjentem oraz terapeutą. We współpracy natomiast bardzo ważne jest zaangażowanie obu stron, ale także zaufanie. Istotne jest więc to, by nie ukrywać ważnych informacji, nie wybielać się czy nie udawać osoby, którą się nie jest. Specjalista działa zgodnie z zasadami etyki lekarskiej, ale pacjent również powinien działać w taki sposób, by nie utrudniać procesu leczenia.
Artykuł powstał przy współpracy z Poradnią Rodzinną Salomon.
Fot. Shutterstock