Zdrowe jajka?

Zdrowa dieta to klucz do zdrowego, silnego ciała. Tutaj dyskutujemy o wartościowych posiłkach, przepisach na dania bogate w składniki odżywcze, witaminach i minerałach i o wszystkim, co związane ze zdrowym żywieniem.
Karolińcia Ł

Zdrowe jajka?

Post autor: Karolińcia Ł »

Jak właściwie jest z tymi jajkami? Można jeść ich dużo czy nie? Jedni radzą że trzeba się ograniczać bo cholesterol i inne takie, że są ciężko strawne, a inni wręcz przeciwnie, że to bezcenne źródło białka i trzeba jeść codziennie..
A w ogóle w jakim sklepie kupujecie dobre, sprawdzone jajka?
Awatar użytkownika
Iguana35
Posty: 28
Rejestracja: 09 maja 2020, 18:17

Re: Zdrowe jajka?

Post autor: Iguana35 »

Teoria, że jajka przyczyniają się do zwiększenia cholesterolu w organizmie jest już nieaktualna. Tak myślano 30-40 lat temu, a obecnie uważa się że winne są nasycone kwasy tłuszczowe, tak więc możesz jeść jajka - źródło białka, które każdy zdrowy organizm przyswaja bez najmniejszych problemów. Oczywiście nie powinien to być podstawowy posiłek, zaleca się by nie spożywać ich więcej niż 10 tygodniowo.

A że jajka wielkanocne to potrawa nr 1 tych świąt więc jeśli chcesz zjeść takie najbardziej zbliżone do naturalnych, sprawdzaj na opakowaniach oznaczenie "z wolnego wybiegu" i to wystarczy :)
Leila

Re: Zdrowe jajka?

Post autor: Leila »

Jeśli chodzi o jajka to trzeba przyznać, że posiadają naprawdę wiele cennych substancji, które często trudno uzyskać w inny sposób. Także jak najbardziej warto je jeść. Poza tym tak jak stwierdził przedmówca, nie wpływają one szczególnie na cholesterol. Ciekawe jest między innymi to, że białko jajka (szczególnie smażone) zmniejsza ciśnienie krwi. Także warto je jeść, choć ja osobiście preferuje ostatnio jajka pokrywane odpowiednim sosem lub nadziewane (od ostatnich świąt wielkanocnych mam na nie często chęć). Zresztą znalazłem niedawno ciekawe przepisy na https://fajnyogrod.pl/porady/jajka-fasz ... najlepsze/.

Jeśli chodzi o to gdzie kupować jajka, to najlepiej jest oczywiście na jakimś bazarze lub targu, a jeszcze lepiej od zaprzyjaźnionego rolnika. One są najlepszej jakości. Jeśli jednak nie chce się wydawać nieco więcej lub nie ma się dostępu do kogoś takiego, to trzeba sprawdzić opinie o konkretnych producentach w sklepie. To od marki zależy jakość jajka. Tak czy siak to ważny element diety, nie zapominaj o nim ;)
ODPOWIEDZ